Tisk
Sdílet |

logotyp

Konstelace traumatu

.

Veškeré individuální konzultace a terapie, stejně jako skupinové workshopy a semináře probíhají v rámci specifického přístupu SiT Systému.

.

Konstelace traumatu - základem pro všechno zapletení ve vztazích (rodinných, pracovních atd...), pro všechny přenosy emocí mezi členy systému a jejich nevědomé destruktivní či nekonstruktivní hry jsou traumatické události-zkušenosti jednotlivých členů systému či celých skupin jednotlivců (viz. Trauma a terapie). Traumatické obranné strategie a další důsledky traumatických stavů se pak rozrůstají jako rakovina v duši jednotlivce i celé společnosti. Práce s traumatem je tedy zcela zásadním kamenem pro trvalou změnu a budování něčeho nového vlastního, je základem pro nalézání sama sebe, pro nabytí osobní svobody a dávání svobody druhým. Způsob konstelační práce je velmi vhodný rovněž pro aplikování na práci s traumatem, ba přímo naopak pohled očima traumatu na děje v rodinných systémech je zásadním předpokladem, že nebude docházet ke zbytečnému retraumatizování a nebo nevědomým kompenzacím zdánlivě vyřešeného systemického zapletení. Tento způsob práce v rodinných a jiných systémech, který zohledňuje traumatické procesy se nazývá Konstelace traumatu.

Konstelace traumatu tedy mohou:

  1. přímo ošetřovat konkrétní traumatické události, o kterých víme
  2. mohou nevědomé traumatické zážitky zpětně vyhledat, identifikovat a uzdravovat
  3. poskytnout zcela nový pohled na nejrůznější situace a problémy v životě, ukázat kde "je zakopaný pes", kde máme destruktivně přeznačené životní hodnoty, naše vnímání a hodnocení reality, kde máme vloženy virové vzorce v myšlení. Jsou to situace, kdy si myslíme, že něco chceme a něco pro to stále děláme a "ono se to jen nějak nedaří" a kdy potřebujeme poznat, že jsme vlastně celou dobu usilovali o něco jiného, dělali něco jiného, směřovali zcela jinam, kdy potřebujeme uvidět a změnit strategie našeho myšlení, vnímání a jednání. Konstelace traumatu mohou odhalit tento chaos v naši duši a přinést jasnost, novou strukturu a nové prospěšné strategie, novou energii, poznání a motivaci.
  4. Konstelace traumatu mohou být základem integrace naši roztříštěné duše. Pomáhají nám rozlišit, "kdo jsem já", které "já" jsem "já" , a které ne. Tyto integrační procesy pak v naší duši mohou léčit vnitřní rány a bolesti, uvolňovat zadržené traumatické energie, ukončovat traumatické obranné strategie a projasňovat naši mysl od obranných iluzí.

Konstelace porodních a předporodních (prenatálních) traumat - Specifickým obdobím, které může zahrnovat určité traumatické zkušenosti a témata je naše prenatální období, tedy předporodní úsek našeho bytí, který v nás zanechává velmi silné emoční otisky a vzorce - programy našeho jednání po celý život. Je někdy opravdu překvapující zjistit, jak moc tyto předporodní a porodní zkušenosti ovlivnily náš život. Na tuto zkušenost je také vázáno smíchání identit a životních strategií rozeného dítěte s vytěsněnými částmi a obrannými strategiemi matky a tím ke zmatení vědomí KDO JSEM JÁ. Těmto tématům se pak věnují konstelace porodních a předporodních traumat (prenatálních traumat). V poslední době se rovněž stále častěji setkáváme s přímým vlivem traumat umělého početí. Obecně prenatální konstelace včetně významu událostí a motivací početí se stávají v poslední době zajímavým zdrojem poznání.

.

V propojení porodních témat (přestřižení pupeční šňury) s našimi vývojovými fázemi a systemickými rolemi v rodině (priority, pořádek velký - malý, tedy rodič-dítě atd.) se zrcadlí jedno z největších lidských témat, kterým je téma SEPARACE, tedy oddělení dítěte od rodičů. Tato separační témata a zpracování separačních traumat jsou jedním ze základních pilířů zdravého a svobodného vývoje. S těmito separačními traumaty a separačními tématy obecně se dá v konstelacích traumatu velmi dobře pracovat.

.

Konstelace narkóz a ztrát vědomí - dalším typem traumat, které se takto v poslední době otevřely ke zpracování, a to jsou traumata narkóz a ztrát vědomí při operacích a úrazech. Při práci jsme zjistili, že každá narkóza či ztráta vědomí může mít velmi neblahý vliv na další život a vytváří potřebu opakování nedokončených obranných strategií, fixuje disociaci vytěsněných částí-našich identit, atd..... takže se podílí na řetězení traumatických událostí, nebezpečném opakování podobných situací, pozic-poloh těla či pocitů a celkově nás vede k vynuceným nevědomým kompenzacím, přenosům a zmatku v identitě. S těmito tématy tedy pracujeme v konstelacích narkóz a ztrát vědomí.


.

Pro úspěšnou práci s traumaty a trvalé změny

(bez toho, že by byly vykoupené retraumatizací a přesunem problému do jiných oblasti života či fyzického těla nebo vytvořením nové iluze či jiné chyby),

je zapotřebí pracovat s vědomím všech traumatických procesů a oblastí dopadu traumatu v systemickém pojetí celé traumatické struktury (vnitřní i vnější).

Je rovněž zapotřebí respektovat určitou časovou posloupnost jednotlivých kroků a probíhající velmi individuální proces léčení a integrace,

je zapotřebí se vyhnout prvkům násilí - postupům, strategiím a technikám, které by v danou chvíli byly retraumatizující, a to i přes to, jestliže se jich klient, v rámci svých retraumatizačních strategií, sám dožaduje.

.

SiT Systém  - 12 oblastí – systémů působení traumatu

1. oblast  informací paměti o zdrojové události a následných řetězcích

- dostupné a zjišťované informace – paměť, sny, vyprávění, archivy, synchronicity a kauzality, phenomenologie

2. oblast identity a její struktury a procesů v ní a ukotvení v této struktuře

– integrace vlastních vytěsněných částí psyché a dezintegrace parazitických částí , vysvobození částí pohlcených deficitem, identity hraničních přenosů, deficitní iluzorní identity já/JÁ

- ukotvení vnitřní struktury klienta a procesů v ní, vědomí  sama sebe, vědomí já/JÁ, vnímání světa kolem a uvnitř sebe, budování raportu s klientem, jako bezpečné prostředí změny (místo iluzorních opěrných bodů, mentorování a retraumatizací)

3. oblast  traumatických strategií a hraničních přenosů

- obrany a úniky, nenaplněné potřeby, kompenzace, retraumatizace, vytěsňování, přenosy v rámci hraniční dynamiky a traumatické typologie

4. oblast vnímaných významů hodnot a pojmů

- přeznačení-záměna, traumatické spojení, viry v myšlení, iluze (obranné, kompenzační, manipulační) a přesvědčení, devalvace a destrukce, transformace a reinterpretace

5. oblast motivace

- motivace skrytých zisků a přenosových dramat, vlivy ekologie vztahů v systému, hierarchie motivací

6. oblast zapletení v systemických vztazích rodinného systému

- role a místo v systému, kořeny a sounáležitost, svědomí systému, hranice, rodinná tajemství, otcovství

7. oblast zdrojových esencí a individuálních záměrů a potřeb

- Esence a následné zdroje, plnost vnímání a vědomí já/JÁ, VAKOG, sebepřijetí a sebehodnota, stvořitelství, smysl života

8. oblast zadržených traumatických energií – práce s tělem a emocemi

- fyzioterapie a péče o tělo, detoxikace, psychosomatika, katarze, relaxace, cvičení, energetická cvičení

9. oblast vývojových fází a příběhů

- fáze vývoje, separační fáze, transformační fáze, terapeutické fáze, archetypy …

- příběhy, mýty, pohádky, posvátná geometrie a symbolika, priorita a posloupnost kroků

10. oblast prenatálních a porodních vlivů

- základní vtisky při početí, v prenátálu a porodu, zmatení a spojení v identitě s matkou, placentární spojení, primární strategie a motivace, život uvnitř či venku …

11. oblast projevů traumatu v realitě klienta

- v současné i minulé realitě, konkrétní vnímání a prožívání iluze a její rozsah

12. oblast ukotvení v nové realitě

- stvořitelství a nové vytváření reality, emoční svoboda, svoboda myšlení - vnímání a prožívání v nové realitě, nové možnosti a dovednosti, nové zkušenosti, vytváření reality a emoční svoboda, svoboda myšlení, nové možnosti bez lpění, SHIFT ve strategiích a hodnotách

.

Jakýmkoliv, byť úspěšným a příjemným zásahem do jedné z uvedených oblastí, působíme současně i do zbylých 11 oblastí, kde takto spuštěné, ale neošetřené procesy mohou potenciálně vyvolat celou řadu nebezpečných dopadů i v jiných oblastech života, nevědomých retraumatizací a obranných kompenzací a iluzí.

.

V tomto systému oblastí působení traumat si tedy můžeme začít uvědomovat, KDO to ve mně vlastně má problém, prožívá to či ono, jaká identita je v tu chvíli vládnoucí, či která vytváří problém, jaké motivy a jaké strategie má, v jaké fázi a procesu se nachází, jak vnímá realitu a cítí své tělo…. Pokud totiž nemáme toto rozlišení, tak snadno i s nejlepším úmyslem, spouštíme proces retraumatizace a podporujeme nějakou kompenzační identitu nebo zbytečně bojujeme s obrannou identitou apod.

Stěžejní oblastí
pro úspěšnou komplexní práci, je oblast přeznačených hodnot. Od této oblasti se odvíjí naprosto vše v našem životě, odráží náš způsob vytváření reality nebo iluzorní reality (iluze, matrixu). Abychom mohli úspěšně léčit/opravovat přeznačené hodnoty, musíme pochopitelně pracovat s vnitřními identitami (práce s nimi je zcela zásadní ), které toto přeznačení hodnot vytvořili, s jejich motivacemistrategiemi a s jejich zapletením atd.  Bez úspěšné práce s přeznačenými hodnotami můžeme totiž zpracovat třeba všechna stará a systemická traumata v dalších oblastech, ale je jen otázkou času, kdy vytvoříme traumata nová! Stále pak totiž zůstává kolem nás celé prostředí (ve kterém se dále pohybujeme), které je stále jen vězením ve zmateném vnímání hodnot a vytvořených iluzích, a o kterém však dotyčný ani neví, přestože na něj stále retraumatizujícím způsobem působí.
.

    Z pohledu vědomí a znalosti traumatických procesů jsou všechny přenosy, strategie a děje v konstelaci a v rodinném i vnitřním osobním systému velmi racionálními, jsou tím nejlogičtějším vysvětlením a nejjednodušší cestou v jasné racionálně vysvětlitelné struktuře. V podstatě pokud by ty procesy neprobíhaly bylo to naopak velmi iracionální, destruktivní a už bychom tu jako lidstvo nebyli.

    .

    Řetězení traumat - v rámci nedokončených obranných strategií, nenaplněných potřeb atd. v rámci traumatických procesů, dochází k určitému ligickému řetězení traumatických zážitků, tedy vytváření nových situací, vedoucích ke zopakování určitých dějů (často nedončených nebo zastavených a odříznutých ztrátou vědomí, narkózou, přetížením...). Proto je třeba nejen řešit jednotlivé traumatické události, ale i hledat zdrojové trauma v identifikovaných řetězcích.

    .

    V oblasti uvolňování zadržených traumatických energií z tělesných bloků a pancířů můžeme použít různé metody, jako např.: dechové techniky, neoreichianské dýchání, dynamické meditace, speciální cvíčení a jedním z nejefektivnějších způsobů, jak uvolňovat tyto bloky, nebo vytvořit bezpečnou struktruru pro další uvolňovací techniky, je metoda MFK. Důležité je však vždy zohledňovat principy pro uvolňování traumatických energií uvedené zde (trauma a terapie).

    .

    Více o nebezpečí retraumatizace - zde.

    .

    Přehled nejčastějších retraumatizačních nešvarů lektorů a terapeutů při individuální či skupinové práci:

    .

    Se všemi těmito tématy lze pracovat na seminářích konstelací uvedených v aktuální nabídce, resp. pravidelně na seminářích konstelací v Praze ve StudioPro nebo Praze MFK-Centru nebo v Shift-Centru v České Lípě. Ve zvláštních termínech pak i na jiných místech republiky.