Rodinné Konstelace

poradenství, orientální tanec, terapie a meditace, koučování, NLP

  • Zvětšit velikost písma
  • Výchozí velikost písma
  • Zmenšit velikost písma
info@shift-centrum.com tel.: 734 701 861, | 739 261 043

Email Tisk PDF

Jaký vliv má zatajení biologického otcovství, když adoptivní nebo náhradní otec se tak pěkně stará?

Nejde vůbec o to, že bychom měli upírat význam adoptivního či náhradního otce a jeho snahu a upřímnou pomoc, ale biologický otec je biologický otec a nejde ho nahradit, jde jen lépe či hůře plnit jeho roli. Pokud má někdo obavy, že by po odhalení pravdy klesla hodnota tohoto otce, tak opak je pravdou, naopak dítě bude moci jeho úsilí lépe ocenit.

Zatajené otcovství je časté téma, statistiky říkají, že 9-10% populace má jiného otce, než si myslí nebo alespoň dlouho mysleli. Dopady této vědomé či nevědomé lži vždy fatální a zásadním způsobem ovlivňují zdraví, vztahy a osobní naplnění v životě dítěte se zatajeným otcem, případně dále pak na jeho děti.

Dítě cítí od malička, že není něco v pořádku, cítí lež, ale neví odkud přichází, takže je od základu narušované vnímání jeho důvěry k ostatním a jeho vnímání sebehodnoty (extrémní polohy) a celkově vnáší zmatek do vnímání hodnot. Rovněž časté jsou katarze vzteku a nevyvážené emoční projevy, častá je potřeba dokazování své hodnoty přes kariéru, časté je hledání otce po všech koutech světa nebo v ideologiích náboženských či politických atd. U žen pak přímo ovlivňuje výběr partnerů a celkově zabraňuje dětem úspěšně realizovat fázi separace - oddělení od rodičů. Tato zatajená skutečnost a hluboký vnitřní deficit povede k celé řadě kompenzačních aktivit (bez skutečného naplnění) a nevědomých retraumatizací.

Bývá často mnoho strachu před takovým sdělením svému dítěti, že táta není táta, ale tátou je někdo jiný, ale ještě jsem nezažil, že by po vyjevení pravdy (někdy velmi vstřícné reakce typu, já si to stejně dávno myslela nebo po proběhnutí krátké zraněné emoční katarze) nedošlo k celkovému zklidnění, zlepšení situace.

Pokud to neudělá odpovědná osoba přímo, tak navíc riskuje, že se to dítě dozví jednou od někoho jiného a tím opět příjde o zbytek jeho důvěry. Je vždy lepší se na takovéto sdělení připravit, udělat to důstojně ve vlastní režii, než pak jen přihlížet zraněné reakci.


 

logo

Rodinné konstelace FACEBOOK

Čas na změnu

systemicke-souvislosti rodinných konstelací

Shift Centrum
víc než jen fotografie